Primarul Madridului, José Luis Martínez-Almeida (PP), împreună cu viceprimarul, Begoña Villacís (Cs), și alți membri ai guvernului local, precum și reprezentanți ai grupărilor politice municipale, au participat în această după-amiază, 17 iulie, la un minut de reculegere, după uciderea româncei la Torrejón de Ardoz, Madrid.
Begoña Villacís și-a arătat respingerea pentru această crimă și a subliniat că violența de gen „este o realitate care continuă să fie prezentă în societatea noastră și care trebuie să ocupe toată atenția noastră ca echipă de guvernare”.
![](https://ziarulromanesc.es/wp-content/uploads/2020/07/madalina_neacsu_0.jpg)
„Nu putem permite ca mai multe femei victime ale violenței de gen să continue să moară și, prin urmare, vom investi toate eforturile noastre pentru a nu se mai întâmpla”, a concluzionat ea.
![](https://ziarulromanesc.es/wp-content/uploads/2020/07/el-portavoz-de-vox-en-el-ayuntamiento-javier-ortega-smith-separado-de-la-pancarta-contra-la-violencia-de-genero-que-portan-el-alcalde-jose-luis-martinez-almeida-la-vicealcaldesa-de-madrid-el-p.jpeg)
La minutul de reculegere s-au asociat toate forțele politice din consiliul, mai puțin reprezentantul VOX, Ortega Smith, care a refuzat să se așeze în spatele bannerului împotriva violenței de gen, deoarece „exclude alte victime”
El spune că Vox a „întotdeauna apărat toate victimele, fie că sunt bărbați sau femei, heterosexuali sau homosexuali”.
Duminică noaptea, Mădălina Neacșu, 31 de ani, originară din Mînăstirea, Jud. Călărași, a fost ucisă de partenerul ei român, Paul, de 37 de ani. Acesta a bătut-o și i-a fracturat craniul, apoi a sunat la poliție și a spus că tânăra s-a înecat cu un os de pește.