Sari la conținut

Revizia mașinii înmatriculate în Spania, se poate face în România? Ce spune legea

Viața în Spania – Revizia mașinii înmatriculate în Spania- Unii dintre românii din Spania au plănuit să profite de vacanță pentru a face în România revizia mașinii înmatriculate în Spania. Motivele sunt lipsa de timp, dar și costuri mai mici. Dar ce spune legea? Spania recunoaște reviziile vehiculelor, efectuate în România?

Pot face revizia mașinii din Spania în România?

Citește și: Înmatricularea unui vehicul din România în Spania, care e procedura, pas cu pas

Există multă confuzie sub acest aspect.

Revizia nu mai este o operațiune simplă ca în urmă cu mai mulți ani.

Centrele abilitate pentru inspecția tehnică a vehiculelor (ITV-uri, ITP în România) conectează mașina la sistemul național pentru a verifica eventuale defecțiuni, kilometraj și mulți alți factori.

Potrivit art. 10 din Regulamentul general al vehiculelor, „autovehiculele înmatriculate sau puse în circulație trebuie să fie supuse unui control tehnic la unul dintre Posturile de Inspecție Tehnică a Autovehiculelor AUTORIZATE ÎN ACEST SCOP de către organul competent”.

Reglementările pentru toate statele UE fac referire la aceeași Directivă europeană.

Dar fiecare stat poate decide dacă, și în ce condiții, recunoaște sau nu o revizie a unui vehicul efectuată în alt stat.

Dispozițiile Spaniei cu privire la locul în care se efectuează verificările tehnice periodice EXCLUD posibilitatea de a merge într-un centru din afara granițelor

Revizia mașinii înmatriculate în Spania

Prin urmare, trecerea ITV-ului mașinii din Spania în altă țară NU este recunoscută.

Nu este prevăzută nici în legislația internă, nici în legislația comunitară.

De asemenea, nu există mecanisme de coordonare a recunoașterii respectivei inspecții între centrele ITV din cele două țări.

Totuși, valabilitatea ITV-ului efectuat într-o altă țară membră a Uniunii Europene este recunoscută în Spania în cazul noii înmatriculări a vehiculului din cauza schimbării reședinței sau a schimbării proprietarului.

Trebuie ținut cont de data înmatriculării autovehiculului.

În cazul motocicletelor și autoturismelor, prima inspecție obligatorie este după patru ani. 

Următoarea va fi înregistrată în fișierul ITV. 

Asta ajută la anticiparea programării ITV și chiar efectuarea inspecției mașinii, în așteptarea unei călătorii de ultim moment.

Informațiile furnizate de Direcția Rutieră spaniolă DGT coincid cu avertizările din partea autorităților române.

Și România procedează în același fel.

Aceeași legislație comunitară dar totuși diferită

Potrivit Registrului Auto Român, nu există o soluție europeană agreată și general valabilă cu privire la efectuarea ITP.

Astfel, în cazul vehiculelor înmatriculate în România, la revenirea în România vehiculul va trebui să fie supus efectuării ITP în cadrul unei stații autorizate sau a unei reprezentanțe teritoriale RAR.

Și asta pentru că vehiculul respectiv nu va figura înregistrat cu ITP valabilă în baza națională de date (cu toate implicațiile legale) chiar dacă dovada privind efectuarea ITP emisă de alt stat membru este încă în termen de valabilitate.

De asemenea, este deosebit de necesar să vă informați și la societatea de asigurări unde este asigurat vehiculul.

Întrebați DACĂ în caz de accident rutier VI SE RECUNOAȘTE valabilitatea inspecțiilor tehnice realizate pe teritoriul altui stat.

Surse: rarom.ro, eur-lex.europa.eu, ziarulromanesc.es